Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - O dentystach

Dobry stomatolog Gliwice

Usunięcie zęba i co dalej?

Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny pro

Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - O dentystach Dobry stomatolog Gliwice
blem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.


Jak przygotować się przed wizytą u dentysty?


Przygotowania do wizyty u dentysty można podzielić właściwie na dwa różne zagadnienia. Pierwszym z nich jest regularna wizyta u dentysty. Warto w tym celu przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną, historię choroby i szereg różnego rodzaju informacji i dokumentów, które stomatolog może uznać za potrzebne. Inna kwestia, to przygotowanie do wizyty u dentysty, kiedy idzie się do niego pierwszy raz. Rzecz jasna taka sytuacja będzie miała miejsce, kiedy pacjentem jest małe dziecko. Warto wtedy odpowiednio przygotować je do wizyty między innymi poprzez rozmowę. Dobry dentysta także powie dziecku kilka dobrych słów i będzie się nim opiekował podczas zabiegu.

Wizyta u dentysty może być wizytą rutynową lub taką, która wymaga jakiegoś przygotowania. Czasem zdarza się, że stomatolog musi przeprowadzić jakiś skomplikowany, bardzo zaawansowany zabieg. Wynika to między innymi z faktu bardzo złego stanu uzębienia pacjenta. Taka wizyta musi być zatem poprzedzona dobrym przygotowaniem do tematu, stosowaniem się do wszystkich zaleceń lekarza. Jeżeli jednak jest to typowa wizyta, na przykład regularny przegląd uzębienia, to trzeba nade wszystko dbać o higienę jamy ustnej i po prostu zachować świeży oddech. Żadne przygotowania w innym zakresie nie będą w ogóle konieczne.



Próchnica - najczęstszy problem stomatologiczny

Próchnica zębów (łac. caries dentium) ? bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.

Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w