
ż dzięki szczeremu i śnieżnobiałemu uśmiechowi będziemy mogli zjednać sobie serca wszystkich wokół. Warto jest się o to postarać i już dziś postanowić, że udamy się do gabinetu stomatologicznego w celu ustalenia z lekarzem, czy stan naszego uzębienia jest poprawny i czy przypadkiem nie trzeba go nieco podreperować. Naprawdę warto jest to zrobić zawczasu i cieszyć się tym, że możemy bez żadnych przeszkód uśmiechać się i robić dobre wrażenie.
Nasza droga do zdrowia może być różna. Bardzo często w latach dziecięcych nie jesteśmy nauczeni na przykład tego, żeby bezwzględnie zawsze myć po posiłku zęby. Odbić może się to na naszym dorosłym życiu, dlatego też warto jest pomyśleć o tym, co możemy zrobić już dziś, aby negatywne nawyki z lat przeszłych wyeliminować. Nie da się przecież ukryć, że nasze zęby wymagają stałej troski, a jej zaprzestanie może oznaczać pojawienie się rozmaitych chorób, których przecież nikt z nas nie chce posiadać. Z tego powodu już dziś postarajmy się o to, by nasz stomatolog był przez nas odwiedzany coraz częściej. Możemy nie tylko załatać dziury w naszym uzębieniu, ale także je wybielić czy na przykład wyrównać.
Bezpłatne zabiegi stomatologiczne
Bezpłatne gabinety stomatologiczne prowadzone są w różnych miejscach miast. Mogą być one prowadzone samodzielnie lub stanowić część większej przychodni publicznej. Trzeba przyznać, że korzystanie z bezpłatnej opieki stomatologicznej pozwala na obniżenie kosztów codziennego życia, ponieważ wykonywanie płatnych zabiegów stomatologicznych może bardzo nadszarpywać domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do skorzystania z publicznego gabinetu stomatologicznego uprawnia pacjenta jedynie posiadanie aktualnego ubezpieczenia. W przeciwnym razie będzie on musiał korzystać z prywatnych gabinetów stomatologicznych. Dlatego trzeba mieć przy sobie jakiś dowód ubezpieczenia zawsze, kiedy pacjent przychodzi do gabinetu stomatologicznego.
Na czym polega profilaktyka próchnicy
Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.
Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów