się od greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.
Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.
Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.
Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.
Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.
Żeby zostać stomatologiem trzeba skończyć bardzo
Nie od dziś wiadomo, że stomatologia to przyszłościowy zawód. Aby dentysta mógł spełnić swoje marzenia i założyć swój własny gabinet dentystyczny - musi najpierw skończyć bardzo trudne i kilkuletnie studia, potem dopiero można myśleć o założeniu swojego przedsiębiorstwa. Nie każdy może zostać dentystą, ponieważ nie każdy nadaje się do tego zadania.
Jak wygląda praca stomatologa?
Dentysta zajmuje się naprawianiem uzębienia zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Nie tylko plombuje zęby, ale i w razie potrzeby je wstawia. Tak naprawdę kolejnym bardzo ważnym odłamem (gałęzią) dentystyki jest protetyka. W dzisiejszych czasach większość polaków według statystyk nie myje codziennie zębów. Ponadto jakość jedzenia bardzo się pogorszyła w stosunku do dawnych czasów i z tego powodu potrzeba chodzenia do stomatologa jest z roku na rok coraz większa.
Jak zostać stomatologiem?
Jest to bardzo trudne zadanie. Żeby zostać stomatologiem, trzeba skończyć bardzo ciężkie oraz wymagające studia stomatologiczne. Oczywiście należy się liczyć także z tym, że książki i inne pomoce naukowe nie należą do najtańszych. Aby móc coś osiągnąć, trzeba najpierw wiele zainwestować - czasu, pieniędzy oraz wysiłku. Nic nie przychodzi lekko.
Wybór drogi życiowej
Jestem studentką, która od najmłodszych lat interesowała się medycyną. Odkąd pamiętam leczyłam wszystkie lalki i misie, a mamie zadawałam niezliczoną ilość pytań dotyczących zdrowia i ludzkiego ciała. Stomatologia zainteresowała mnie chyba około 10 roku życia. Na osiedlu pracował taki miły dentysta i ja uwielbiałam do niego chodzić. Opowiadał mi śmieszne historie, a ja z zainteresowaniem słuchałam jego opowiadań o zębach. Najpierw zabawnych, a z czasem coraz poważniejszych. To on nauczył mnie czym jest stomatologia. Zawsze dziwiło mnie, że moje koleżanki i koledzy z klasy bali się sprawdzania zębów. Dla mnie to był relaks.
Moi rodzice nie mieli wątpliwości, jaki kierunek wybiorę. Na mojej drodze zawsze mnie wspierali, chociaż stomatologia to według nich nie była najlepsza droga, a protetyka... to już nawet zostawiali bez komentarza. Po tylu latach nauki i pracy w zawodzie jestem przekonana, że wybrałam dobrze i jestem rodzicom wdzięczna, że nie próbowali mnie przekonać do zmiany kierunku. Kocham to co robię, a protetyka daje mi szczególną radość. Jak widzę te szczęśliwe kobiety i zadowolonych mężczyzn, którzy cieszą się z dobrze dopracowanej i dobranej protezy to wiem, że jestem we właściwym miejscu.